środa, 30 grudnia 2020

Muzyczne podsumowanie roku 2020

 

Mijający rok nie był szczególnie łaskawy dla muzyki rockowej i jej fanów, ale warto poświęcić kilka słów, by podsumować pozytywne wydarzenia jakie miały miejsce w tym czasie.

niedziela, 27 grudnia 2020

Singlowy grudzień (2020)

 

Ostatnie w tym roku singlowe podsumowanie miesiąca składać się będzie, już tradycyjnie, z kilku nowych i kilku dobrze już znanych kompozycji.

środa, 23 grudnia 2020

Zakupy muzyczne 14

 

Czasami wręcz zaskakuje mnie asortyment sklepu internetowego FaN.pl, na stronie którego robię już od dawna moje muzyczne zakupy. Nie inaczej było tym razem.

niedziela, 20 grudnia 2020

Duety/gościnne występy muzyków (część 2)

 

Tworzenie duetów to działanie powszechne w muzycznym świecie, również zespoły rockowe do wykonania swoich utworów zapraszają gościnnych wykonawców.

środa, 16 grudnia 2020

Black Stone Cherry „The Human Condition” (recenzja)

 

Występy koncertowe są nieodłącznym i niezwykle istotnym elementem promowania nowych albumów. Można więc mieć wątpliwości, czy w czasie, kiedy organizacja koncertów nie jest możliwa wydawanie longplayów z nowymi utworami będzie miało miejsce.  Wątpliwości te rozwiał amerykański zespół Black Stone Cherry oddając w ręce fanów – zgodnie z wcześniej zaplanowanym terminem 30 października 2020 roku – swój najnowszy, a siódmy w dyskografii album zatytułowany „The Human Condition”.

niedziela, 13 grudnia 2020

Troje to już tłok? – zespoły z trzema gitarzystami w składzie (część 2)

Klasyczny i najczęściej spotykany układ personalny w zespołach rockowych zakłada współdziałanie w nich dwóch gitarzystów. Znamy jednak przypadki, kiedy w składach formacji znajduję się trzech takich właśnie muzyków.

środa, 9 grudnia 2020

Z historii fonografii: Queen „A Day at the Races”

10 grudnia obchodzimy rocznicę wydania piątego w dyskografii zespołu Queen albumu zatytułowanego „A Day at the Races”. Longplay ukazał się w 1976 roku nakładem wytwórni EMI Records w Wielkiej Brytanii i Elektra Records w Stanach Zjednoczonych.

niedziela, 6 grudnia 2020

Miejsca koncertowe na świecie (Francja) (część 8)

Stade de France widok z zewnątrz

Stade de France to wielofunkcyjny stadion sportowy w Saint-Denis, na przedmieściach Paryża (Francja). Narodowy stadion Francji o oficjalnej pojemności 80 698 miejsc siedzących, na którym swe najważniejsze mecze rozgrywają pierwsze reprezentacje Francji w piłce nożnej i rugby.

środa, 2 grudnia 2020

Like A Storm „In Isolation, Vol. 1” (recenzja)

Mijający rok zdecydowanie nie był czasem gromadzenia koncertowych wspomnień. Liczbę nowych albumów wydanych w tym okresie też nie można uznać za szczególnie wysoką. Tym bardziej warto docenić starania muzyków i zespołów nawiązujących kontakt ze swoimi fanami poprzez nagrywanie minikoncertów z zacisza swoich mieszkań i domów.

niedziela, 29 listopada 2020

Singlowy listopad (2020)

Nieczęsto zdarza się, że zestawienie utworów z serii Singlowy miesiąc zdominowane zostaje przez jednego wykonawcę, ale tak właśnie było w przypadku kończącego się niebawem listopada.

środa, 25 listopada 2020

Z historii fonografii: Plan Three „Screaming Our Sins”

 

25 listopada 2009 roku premierę miał pierwszy w dyskografii szwedzkiego zespołu Plan Three album długogrający zatytułowany „Screaming Our Sins”.  Longplay ukazał się nakładem wytwórni Universal Music.

niedziela, 22 listopada 2020

Duety/gościnne występy muzyków (część 1)

Aby urozmaicić swoje kompozycje grupy muzyczne i soliści często zapraszają do ich stworzenia gościnnych wykonawców, co często owocuje ciekawym wokalnym, lub instrumentalnym duetem.

środa, 18 listopada 2020

Smith & Myers „Volume 2” (recenzja)

Jeśli produktywność muzyków zechcemy oceniać pod kontem ilości wydanych w tym roku albumów, to duet Smith & Myers możemy uznać za naprawdę efektywny w tej kwestii. Muzycy działający na co dzień w szeregach formacji Shinedown w październiku 2020 roku zaprezentowali fanom dwa albumy zawierające covery oraz premierowe kompozycje. Drugie z wydawnictw zatytułowane „Volume 2” ukazało się 23 października. 

niedziela, 15 listopada 2020

Troje to już tłok? – zespoły z trzema gitarzystami w składzie (część 1)


Niektórzy wolą minimalizm, inni stawiają na przepych, co w przypadku twórców zespołów muzycznych może zakończyć się zaangażowaniem licznej grupy muzyków. W przypadku grup preferujących gatunki takie jak rock i heavy metal obecność trzech gitarzystów w składzie nie jest wcale kwestią dziwną czy nieuzasadnioną.

środa, 11 listopada 2020

Z historii fonografii: 3 Doors Down”Away from the Sun”

Osiemnaście lat temu, a dokładnie 11 listopada 2002 roku swoją premierę miał drugi studyjny album zespołu 3 Doors Down zatytułowany „Away from the Sun”. Longplay wydany został nakładem wytwórni Universal Motown Records, a jego producentem został Rick Parashar.

niedziela, 8 listopada 2020

Miejsca koncertowe na świecie (Finlandia) (część 7)

 
Hartwall Arena widok z zewnątrz 

Hartwall Arena – hala widowiskowo-sportowa w Helsinkach (Finlandia) otwarta w 1997 roku. Znana jako Helsinki Areena, od 19 marca 2014 roku zyskała miano sponsora, firmy produkującej napoje Hartwall z siedzibą w Helsinkach.

środa, 4 listopada 2020

Smith & Myers „Volume 1” (recenzja)

Co robi wielu muzyków rockowych w czasie, kiedy nie realizują solowych projektów lub nie współpracują z macierzystymi formacjami? Zazwyczaj tworzą kolaboracje z innymi muzykami lub kolegami z zespołów by komponować muzykę, nagrywać ją a następnie promować podczas występów na żywo. 

sobota, 31 października 2020

Singlowy październik (2020)

 

Październik rozpieszczał nas, co prawda, słoneczną pogodą, ale nie nowymi kompozycjami, chociaż udało mi się w tym czasie poznać kilka nieznanych do tej pory utworów.

środa, 28 października 2020

Z historii fonografii: Queen „News of the World”


28 października obchodzimy rocznicę wydania szóstego studyjnego albumu zespołu Queen zatytułowanego „News of the World”. Longplay ukazał się w 1977 roku nakładem wytwórni EMI Records w Wielkiej Brytanii i Electra Records w Stanach Zjednoczonych.

niedziela, 25 października 2020

Zakupy muzyczne 13

 

Moja kolekcja płytowa jest już, co prawda, dość rozbudowana, ale wciąż uzupełniam ją o kolejne pozycje.

środa, 21 października 2020

Queen + Adam Lambert „Live Around the World” (recenzja)


Albumy będące składanką utworów wykonanych przez zespół na żywo często nie są uznawane za „pełnoprawne” wydawnictwa. Zdarza się także, że nie są w pełni doceniane przez fanów skupionych na gromadzeniu studyjnych krążków swoich ulubieńców. Są jednak takie rejestracje koncertów, wobec których muzyczny świat nie przechodzi obojętnie. A takim właśnie jest kompilacyjny album zatytułowany „Live Around the World” jaki zespół Queen ze współpracującym z nim wokalistą Adamem Lambertem wydał 2 października 2020 roku.

niedziela, 18 października 2020

Koncertowe wspinaczki (część 2)

 

Sceny koncertowe budowane są zazwyczaj na podwyższeniach, tak by zapewnić publiczności dobry widok na występujących na nich muzyków. Jak się okazuje dla części z idolów prezentowanie się na takich wysokościach nie jest wystarczające i podejmują koncertowe wspinaczki.

środa, 14 października 2020

Z historii fonografii: Toto „Toto”


15 października 1978 roku swoją premierę miał debiutancki album zespołu Toto, któremu zespół nadał tytuł „Toto”.  Produkcją longplaya zajęli się członkowie grupy, a za jego wydanie odpowiada wytwórnia Columbia Records.

niedziela, 11 października 2020

Action Figures – muzyczne lalki (część 4)

 Action figures to nie tylko lalki, czy też figurki, dla wielu fanów są to elementy kolekcjonerskie bardzo cenne i darzone wartością sentymentalną.

Freddie Mercury (Queen)

środa, 7 października 2020

Black Stone Cherry „Black Stone Cherry” (recenzja)

 

Wiele zespołów ma w swojej dyskografii album, którego tytuł jest po prostu nazwą tej grupy. Longplaye te to często tak zwane kamienie milowe mające istotne znaczenie dla twórczości danego wykonawcy oraz fanów, ale w wielu przypadkach formacje sygnują w ten sposób swoje debiutanckie wydawnictwa, za sprawą których zaczyna się ich mniejsza lub większa popularność w muzycznym świecie.

niedziela, 4 października 2020

Miejsca koncertowe na świecie (Dania) (część 6)

Forum Copenhagen widok z zewnątrz

 Forum Copenhagen to wielofunkcyjna kryta arena położona w Frederikberg, dzielnicy Kopenhagi, w Danii.

środa, 30 września 2020

Z historii fonografii: Flying Colors „Second Nature”


Na 30 września przypada rocznica ukazania się drugiego w dyskografii supergrupy Flying Colors albumu zatytułowanego „Second Nature”. Longplay ukazał się w 2014 roku nakładem wytwórni Mascot Label Group.

niedziela, 27 września 2020

Singlowy wrzesień (2020)

 

Wrzesień to kolejny miesiąc, który przyniósł liczne singlowe premiery w wykonaniu moich muzycznych ulubieńców. Oprócz nich znalazło się także kilka utworów opublikowanych wcześniej.

środa, 23 września 2020

Poets of the Fall „Jealous Gods” (recenzja)


Język angielski jest obecnie językiem międzynarodowym, a jego znajomość umożliwia komunikację w niemal każdym miejscu na świecie. Z tego faktu zdają sobie sprawę również muzycy pochodzący z krajów nieanglojęzycznych, którzy werbalną część swojej twórczości decydują przekazywać swoim fanom w tym właśnie globalnym języku.

niedziela, 20 września 2020

Koncertowe wspinaczki (część 1)

Zawsze wydawało mi się, że muzycy mają ciekawe, obfitujące w rozmaite doświadczenia życie. Jak się okazuje niektórym to nie wystarcza i potrzebują dodatkowych wrażeń, jak choćby takich jak spoglądanie na swoich fanów z wysokości. W tym celu, by sprawdzić frekwencję podczas własnego występu, najlepiej jest wspiąć się na rusztowanie otaczające scenę. Kto podjął się takiego wyczynu możecie przekonać się poniżej.   

środa, 16 września 2020

Z historii fonografii: Muse „Absolution”


15 września 2003 roku swoją premierę miał trzeci studyjny album formacji Muse zatytułowany „Absolution”. 

niedziela, 13 września 2020

Action Figures – muzyczne lalki (część 3)


Fani muzyki to oddani wielbiciele, który lubią gromadzić związane ze swoimi ulubionymi twórcami przedmioty. Idealnie nadają się do tego action figures przedstawiające podobizny znanych muzyków i wokalistów.

Ace Frehley (KISS)

środa, 9 września 2020

Vobeat „Rock the Rebel/Metal the Devil” (recenzja)


Etap początkowy działalności wielu formacji, które w muzycznym świecie funkcjonują kilkanaście (i więcej) lat jest często czasem tworzenia ich stylu i obierania gatunkowego kierunku.
Tak właśnie rzecz miała się w przypadku uformowanego w 2001 roku w stolicy Danii – Kopenhadze, zespołu Volbeat, który w lutym 2007 roku wydał swój drugi album długogrający zatytułowany „Rock the Rebel/Metal the Devil”.

niedziela, 6 września 2020

Miejsca koncertowe na świecie (Bułgaria) (część 5)

Arena Armeec widok z zewnątrz

Arena Armeec to wielofunkcyjna kryta arena w Sofii w Bułgarii. Wybudowana została w latach 2009-2011. 

środa, 2 września 2020

Z historii fonografii: The Script „Freedom Child”


1 września 2017 roku na rynku muzycznym ukazał się piąty w dyskografii zespołu The Script album noszący tytuł „Freedom Child”. Longplay nagrany został przez muzyków tworzących grupę w składzie: Danny O’Donoghue (wokale, instrumenty klawiszowe), Mark Sheehan (gitary, wokale) i Glen Power (perkusja, wokale).

niedziela, 30 sierpnia 2020

Singlowy sierpień (2020)


Sierpień zupełnie nieoczekiwanie stał się miesiącem przepełnionym premierami nowych utworów, które dominować będą w niniejszym zestawieniu.

środa, 26 sierpnia 2020

Nickelback „All the Right Reasons” (recenzja)


Czasami aż ciężko uwierzyć jak szybko płynie czas. Z tego faktu często zdajemy sobie sprawę przy okazji rozmaitych rocznic i podsumowań. Do takiej refleksji skłonił mnie fakt, który swoim fanom uświadomili członkowie formacji Nickelback. Zespół już na początku 2020 roku przypomniał nam bowiem o wydanym piętnaście lat temu – w październiku 2005 roku – piątym w swojej dyskografii albumie zatytułowanym „All the Right Reasons”.

niedziela, 23 sierpnia 2020

Zakupy muzyczne 12


Kolejne zakupy muzyczne podyktowane zostały chęcią uzupełnienia posiadanej już kolekcji. Zakupów dokonałam tradycyjnie już w sklepie internetowym FaN.pl.

środa, 19 sierpnia 2020

Z historii fonografii: Black Stone Cherry „Folklore and Superstition”


Dwanaście lat temu – 18 sierpnia 2008 roku swoją premierę miał drugi w dyskografii zespołu Black Stone Cherry album zatytułowany „Folklore and Superstition”. Jego producentem został Bob Marlette, a za wydanie i dystrybucje odpowiada wytwórnia Roadrunner.

niedziela, 16 sierpnia 2020

Z imieniem w tytule – przegląd utworów (część 8)


Teksty utworów często nawiązują do historii z życia ich autorów, stąd pojawiające się w tytułach imiona osób prawdziwych lub wymyślonych. Poniżej przedstawiam kilka kompozycji z imionami męskimi w tytule.

środa, 12 sierpnia 2020

The Script „#3” (recenzja)


Zdarza mi się z sentymentem wspominać czasy, kiedy nowe utwory oraz ich wykonawców poznawałam słuchając rozgłośni radiowych. Usłyszane wtedy kompozycje często zwracały moją uwagę do tego stopnia, że mają one dla mnie do dziś szczególne znaczenie.
Tak właśnie rozpoczęło się moje zainteresowanie, jakim obdarzyłam irlandzkie trio The Script, które 7 września 2012 roku wydało swój trzeci album długogrający zatytułowany po prostu „#3”.

niedziela, 9 sierpnia 2020

Action Figures – muzyczne lalki (część 2)

Przedmioty kolekcjonerskie związane z ulubionymi twórcami muzyki mogą przybierać różną postać, wśród fanów uznaniem cieszą się action figures, ruchome podobizny ich ulubieńców.

Paul Stanley (KISS)

środa, 5 sierpnia 2020

Z historii fonografii: Skillet „Unleashed”


5 sierpnia rocznicę wydania obchodzi dziewiąty w dyskografii zespołu Skillet album zatytułowany „Unleashed”. Longplay swoją premierę miał w 2016 roku, a ukazał się nakładem wytwórni Atlantic Records. W 2018 roku album uzyskał status Złotej Płyty za wynik sprzedaży sięgający ponad 500 tysięcy egzemplarzy.

niedziela, 2 sierpnia 2020

Miejsca koncertowe na świecie (Austria) (część 4)

Wiener Stadthalle widok z zewnątrz

Wiener Stadthalle – wielofunkcyjna arena i centrum kongresowe znajdujące się w 15 dzielnicy Wiednia (Austria). Zaprojektowana przez austriackiego architekta Rolanda Rainera została wybudowana w latach 1953-1958. W 2018 roku obiekt obchodził 60-lecie istnienia.

środa, 29 lipca 2020

Toto „Old Is New” (recenzja)


Miłośniczką muzyki jestem już od czasów dziecięcych, w związku z tym znam wielu artystów i zespoły, chociaż część z nich jestem w stanie skojarzyć tylko z jednym lub dwoma utworami. Do takiego stanu rzeczy przyczynił się czas, kiedy muzyczne inspiracje czerpałam słuchając różnych rozgłośni radiowych.

niedziela, 26 lipca 2020

Singlowy lipiec (2020)


W lipcu w moim odtwarzaczu pojawiły się, tradycyjnie, nowe kompozycje oraz te już dobrze znane i lubiane.

środa, 22 lipca 2020

Z historii fonografii: Guns N’ Roses „Appetite for Destruction”


21 lipca upłynęły trzydzieści trzy lata od ukazania się debiutanckiego albumu zespołu Guns N’ Roses zatytułowanego „Appetite for Destruction”. Longplay swoją premierę miał w 1987 roku, a wydany został przez wytwórnię Geffen Records.

niedziela, 19 lipca 2020

Z imieniem w tytule – przegląd utworów (część 7)


Analizę tytułów z imionami damskimi mamy za sobą. Czas przejść do utworów sygnowanych imionami męskimi. Zaznaczam, że podobnie jak w przypadku wcześniejszego przeglądu, opisuję tylko te kompozycje, w których imię w tytule jest związane z jakąś wartą przytoczenia historią.

środa, 15 lipca 2020

Volbeat „Guitar Gangsters & Cadillac Blood” (recenzja)


Najlepszym dowodem na to, że twórczość danego zespołu/solisty jest chwytliwa, jest fakt, że melodie i teksty będące elementami utworów jego autorstwa po kilku przesłuchaniach można bez problemu odtworzyć (zanucić). Fragmenty tych kompozycji często przypominają się słuchaczowi, brzmiąc w jego świadomości i powracając w rozmaitych momentach.

niedziela, 12 lipca 2020

Action Figures – muzyczne lalki (część 1)

Nieco innym rodzajem muzycznych lalek są action figures będące podobiznami, których ustawienie można zmieniać. Takie figurki dedykowane są także fanom muzyki, bowiem przedstawiają podobizny naszych znanych i lubianych twórców.

Angus Young i Brian Johnson (AC/DC)