niedziela, 30 grudnia 2018

Muzyczne podsumowanie roku 2018


Koniec roku to czas podsumowań, zgodnie z tematyką bloga czas więc na kilka słów podsumowania tego, co wydarzyło się w muzycznym świecie.

środa, 26 grudnia 2018

Poets of the Fall „Ultraviolet” (recenzja)


Znając kondycję współczesnej muzyki rockowej zawartość każdego z nowo wydawanych albumów grup tworzących w tym gatunku, których dokonaniami jestem zainteresowana może okazać się niespodzianką i to nie zawsze wywołującą pozytywne wrażenie. A wynika to z częstego obecnie skłaniania się twórców do wykorzystywania syntezatorów i innych narzędzi, nie będących instrumentami, ale mogących stanowić źródło dźwięku.

niedziela, 23 grudnia 2018

Singlowy grudzień (2018)


Koniec roku, a dokładnie grudzień, podobnie jak listopad nie obfitował w singlowe nowości więc w moim odtwarzaczu ponownie pojawiły się utwory znane i lubiane od dawna.

środa, 19 grudnia 2018

3 Doors Down „Us and the Night” (recenzja)


Przykładem kolejnego zespołu, do którego początkowo ciężko było mi się przekonać jest amerykańska grupa 3 Doors Down na rynku muzycznym funkcjonująca od 1996 roku. Zespół na swoim fonograficznym koncie ma już sześć albumów studyjnych, a najmłodszym z nich jest wydany w marcu 2016 roku longplay zatytułowany „Us and the Night”.

niedziela, 16 grudnia 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 14)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

środa, 12 grudnia 2018

Bad Company „Live at Red Rocks” DVD (recenzja)


Nie znam zbyt wielu wokalistów, którzy poszczycić się mogą nienaganną dykcją, czystością intonacji i siłą głosu, połączonymi z jego interesującą barwą. Jednym z takich muzyków jest współtwórca zespołów Free i Bad Company – Paul Rodgers. Jego bluesowy, przyciągający uwagę wokal doceniany jest przez krytyków – 55 miejsce na liście „100 Największych Wokalistów Wszech Czasów” magazynu Rolling Stone, a także przez fanów, którzy ochrzcili go mianem „The Voice”.

niedziela, 9 grudnia 2018

Animowane okładki albumów (część 3)

Bardzo istotną częścią albumów są ich okładki, a są one projektowane w formie grafik. By nieco urozmaicić ich wygląd twórca znany pod pseudonimem JB zajmuje się ich animowaniem.


Imagine Dragons „Night Visions”

środa, 5 grudnia 2018

Cavo „Thick as Thieves” (recenzja)


Słuchanie tylko jednego, dwóch, a nawet trzech zespołów to dla mnie zdecydowanie za mało muzycznych wrażeń, dlatego często szukam nowych inspiracji. Tak się zdarza, że często udaje mi się odnaleźć i polubić grupy, o których, jak podejrzewam, w naszym kraju słyszałam tylko ja i jeszcze trzy inne osoby. Jednym z takich zespołów jest amerykańska formacja Cavo z wydanym w 2012 roku trzecim albumem długogrającym zatytułowanym „Thick as Thieves”.

niedziela, 2 grudnia 2018

Lista znanych producentów muzycznych (część 7)


Brian Howes kanadyjski autor tekstów, producent muzyczny i multiinstrumentalista, właściciel studia nagraniowego w Los Angeles. W latach 90. był liderem promowanej przez wytwórnię Larsa Ulricha – Elektra, grupy o nazwie DDT z którą nagrał album „Urban Observer”. Pierwszym albumem jaki wyprodukował była płyta jego własnej grupy Closure.

środa, 28 listopada 2018

Muse „Simulation Theory” (recenzja)


Mimo tego, że o istnieniu zespołu Muse dowiedziałam sie dopiero w 2009 roku, kiedy ukazał się piąty jego album zatytułowany „The Resistance”, to tak jak w przypadku innych grup zapoznałam się z poprzedzającymi go wydawnictwami i na bieżąco śledziłam nowe longplaye tworzone przez trójkę muzyków. I tym, co z całą pewnością można o nich powiedzieć jest to, że w dyskografii Muse nie znajdziemy dwóch takich samych albumów. A doskonałym tego dowodem jest najnowsze dzieło Anglików noszące tytuł „Simulation Theory”, które swoją premierę miało 9 listopada 2018 roku.

niedziela, 25 listopada 2018

Singlowy listopad (2018)


Listopad to idealny czas, by słuchać muzyki mogącej wypełnić czas w długie jesienne wieczory.

wtorek, 20 listopada 2018

Shinedown – Klub Stodoła, Warszawa 18.11.2018 r. (relacja)


Jeśli miałbym wskazać jeden zespół, na którego wizytę w naszym kraju czekałam już od dłuższego czasu, to zdecydowanie wymieniłabym grupę Shinedown. Ostatnia wizyta Amerykanów w Polsce miała bowiem miejsce sześć lat temu (październik 2012 roku), więc wieść o ich kolejnym koncercie sprawiła mi przeogromną radość. Uczucie to towarzyszyło mi od momentu ukazania się informacji o tym wydarzeniu, czyli od początku sierpnia, stopniowo wzrastając, by swoją kulminację osiągnąć już na początku listopada. Po cierpliwym oczekiwaniu nadszedł wreszcie upragniony 18 listopada, czyli dzień występu Shinedown w warszawskim klubie Stodoła.

poniedziałek, 19 listopada 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 13)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

środa, 14 listopada 2018

„Bohemian Rhapsody” (recenzja filmu)


Ten, kto chociaż raz miał okazję zobaczyć Freddiego Mercury na scenie lub koncertowym nagraniu, nie odmówi mu charyzmy, perfekcyjnej umiejętności nawiązywania kontaktu z publicznością, a przede wszystkim talentu wokalnego. Po obejrzeniu filmu „Bohemian Rhapsody” ten opis warto uzupełnić o niemal podstawowe stwierdzenie, a mianowicie Freddie obok bycia kochanym przez miliony fanów na świecie showmanem był przede wszystkim człowiekiem.

niedziela, 11 listopada 2018

Animowane okładki albumów (część 2)

Niemalże codziennie jesteśmy świadkami pojawiających się nowości i nowinek technicznych, może więc za jakiś czas okładki albumów będą tworzone w formie animowanych grafik. Na razie jednak takie prace na swojej stronie zamieszcza JB.

Led Zeppelin „Celebration”

środa, 7 listopada 2018

Avantasia „Ghostlights” (recenzja)


Aby stworzyć chwytliwy rockowy utwór lub album nie potrzeba wyszukanego instrumentarium, wystarczy klasyczny zestaw – gitara(y), bas, perkusja i wokal. Takie rozwiązania z powodzeniem stosowane są przez większość lubianych przeze mnie grup i zdecydowanie zaspokajają moje muzyczne oczekiwania. Niedawno jednak, za sprawą poszukiwań na YouTube natknęłam się na utwór „Mystery of a Blood Red Rose” autorstwa niemieckiej supergrupy o nazwie Avantasia powołanej do życia przez wokalistę Tobiasa Sammeta. Formacja ta w swojej twórczości sięga do gatunków określanych jako symfoniczny metal, progresywny metal i hard rock, a albumy utrzymane są w konwencji Rock (Metal) Opera z pojawiającymi się w poszczególnych kompozycjach orkiestracjami i partiami śpiewanymi przez chór.

niedziela, 4 listopada 2018

Lista znanych producentów muzycznych (część 6)


Brian Eno angielski kompozytor muzyki ambient, producent muzyczny i muzyk rockowy grający na instrumentach klawiszowych i wielu innych. Znany z występów w grupie Roxy Music oraz z kariery solowej. Eno jest opisywany jako jedna z najważniejszych i najbardziej wpływowych postaci w muzyce popularnej.

czwartek, 1 listopada 2018

David Cook „Chromance” (EP) (recenzja)


Jeśli nasz aparat słuchowy funkcjonuje w prawidłowy sposób, to zewsząd i niemal przez cały czas docierają do nas dźwięki. Natomiast dźwięki połączone w przemyślaną całość mogą tworzyć to, co kochamy najbardziej, czyli muzykę. Aby powstała czasami nie potrzeba wiele, a dla początkujących twórców (dzieci) wystarczają nawet przedmioty codziennego użytku.

niedziela, 28 października 2018

Singlowy październik (2018)


W przeciwieństwie do wcześniejszych miesięcy, październik nie obfitował w nowości muzyczne, dlatego w moim odtwarzaczu zagościły znane już od dawna utwory.

środa, 24 października 2018

Linkin Park „Meteora” (recenzja)


Tworzenie następcy debiutu to, jak podejrzewam, sprawa niełatwa. Szczególnie jeśli następca ten sprostać musi popularności jaką odniósł jego poprzednik. Taka właśnie rola przypadła albumowi „Meteora” wydanemu w marcu 2003 roku przez amerykańską formację Linkin Park.

niedziela, 21 października 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 12)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

środa, 17 października 2018

Slash feat. Myles Kennedy and The Conspirators „Living the Dream” (recenzja)


Jako fankę muzyki, a co za tym idzie rozmaitych grup i solistów (z przewagą tych pierwszych), bardzo cieszy mnie, kiedy moi faworyci dostarczają coraz to nowych powodów do ich uwielbiania, czyli albumy ich autorstwa. Jednym z muzyków aktywnie działających na polu częstego zadowalania swoich fanów jest Myles Kennedy będący członkiem zespołu Alter Bridge, działający jako wykonawca solowy, a także współpracujący ze Slashem i członkami The Conspirators.  

niedziela, 14 października 2018

Animowane okładki albumów (część 1)

Czy zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądałyby okładki albumów gdyby zostały animowane? Już nie musicie, bo serwis Ultmate Classic Rock odszukał w zbiorach Internetu stronę twórcy animacji nazywającego się JB, który zajmuje się „ożywianiem” grafik z okładek płyt.

AC/DC „Fly on the Wall”

środa, 10 października 2018

John Wesley „Disconnect” (recenzja)


Rock progresywny jako gatunek muzyczny nie ma swojej licznej reprezentacji wśród amerykańskich twórców. Może dlatego właśnie John Wesley, gitarzysta i wokalista pochodzący  z tego kraju powiązał swoje muzyczne losy najpierw z członkiem zespołu Marillion – Fishem, a następnie z grupą Porcupine Tree, której towarzyszył podczas kilku tras koncertowych.

niedziela, 7 października 2018

Lista znanych producentów muzycznych (część 5)


Brendan O’Brien amerykański producent, mikser, inżynier dźwięku i muzyk. Swoją przygodę z muzyką rozpoczął jako gitarzysta lokalnego zespołu z Atlanty o nazwie „Pranks”. Jego „studyjna” kariera nabrała tempa po sukcesie albumu „Shake Your Money Maker” zespołu Black Crowes, na którym grał na gitarze, basie oraz miksował dźwięk. W 2009 roku został nagrodzony statuetką Grammy dla producenta roku.

środa, 3 października 2018

Toto „40 Trips Around the Sun” (recenzja)


Albumy z serii greatest hits są dla niektórych fanów zbędnymi pozycjami w dyskografii ulubionych formacji, dla innych zaś po prostu zbiorem wybranych utworów jakie przyczyniły się do przyniesienia popularności ich twórcom.
Taki właśnie longplay, wydany w 40 rocznicę ukazania się debiutu zespołu Toto został 9 lutego 2018 roku oddany w ręce fanów, a jego tytuł to „40 Trips Around the Sun”.

niedziela, 30 września 2018

Singlowy wrzesień (2018)


We wrześniu muzyka była dla mnie idealnym ukojeniem po stresującym powrocie do pracy, relaksujący wpływ miały na mnie zarówno utwory nowe, jak i te już dobrze znane.

środa, 26 września 2018

Alter Bridge „Live at the Royal Albert Hall” DVD (recenzja)


Zorganizowanie koncertu rockowego z towarzyszeniem orkiestry symfonicznej to, jak możemy podejrzewać, nie jest łatwa sprawa, w związku z tym wydarzenia takie nie są zbyt częstym zjawiskiem. Dlatego tym bardziej ucieszyła mnie wiadomość o współpracy podjętej przez zespół Alter Bridge i Parallax Orchestra pod batutą Simona Dobsona.

niedziela, 23 września 2018

Zagadki muzyczne (część 1)


Któż z nas nie lubi rozwiązywać zagadek, a jeszcze takich, które są związane z muzyką?  Aby rozruszać nasze szare komórki proponuje zabawę w rozszyfrowywanie symbolów emoji, pod którymi ukryły się nazwy zespołów. Zapraszam do zabawy w komentarzach, gdzie za tydzień ukaże się rozwiązanie.

środa, 19 września 2018

INXS „Elegantly Wasted” (recenzja)


Jest niewiele wokali, które swoim brzmieniem wprost hipnotyzują. Właścicielem jednego z nich był charyzmatyczny australijski muzyk Michael Hutchence, będący w latach 1977 – 1997 członkiem grupy INXS.
Ostatnim albumem tego zespołu wydanym z Hutchencem jako głównym głosem i autorem tekstów jest longplay zatytułowany „Elegantly Wasted”, a ukazał się on w kwietniu  1997 roku, na kilka miesięcy przed samobójczą śmiercią wokalisty.

niedziela, 16 września 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 11)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

środa, 12 września 2018

David Cook „Digital Vein” (recenzja)

Przez wiele lat tworzenia i nagrywania albumów technologia i narzędzia umożliwiające ten proces zmieniły, a przede wszystkim zminimalizowały się do tego stopnia, że obecnie zupełnie naturalnym jest organizowanie przydomowych studio nagraniowych gdzie powstają całe longplaye.
W takim właśnie miejscu narodził się i został zrealizowany pomysł na czwarty w dyskografii amerykańskiego wokalisty Davida Cooka album zatytułowany „Digital Vein” swoją premierę mający w 2015 roku.

niedziela, 9 września 2018

Muzycy jako drag queens (część 3)

Muzycy, jako artyści to często osoby nietuzinkowe, dlatego zdarza się że zaskakują także swoimi strojami. Poniżej przedstawiam zestaw zdjęć naszych znanych i lubianych w wersji drag queens.

 U2

środa, 5 września 2018

Shinedown „Anything and Everything” DVD (recenzja)


Osobiście bardzo lubię utwory o akustycznych aranżacjach, a jeszcze bardziej gdy pierwotnie nagrane „z prądem” kompozycje są prezentowane w takiej właśnie odsłonie. Zabieg ten często wykorzystywany jest w czasie występów na żywo, i ku mojej radości zespół Shinedown także pokusił się o takie rozwiązanie dając serię koncertów z akustycznymi wersjami swoich utworów, z których występ w Kansas City został upamiętniony i wydany w 2011 roku w formie rejestracji audio i wideo zatytułowanej „Anything and Everything” będącej częścią boxu „Somewhere in the Stratosphere” zawierającego także zapis koncertu w Waszyngtonie.

niedziela, 2 września 2018

Lista znanych producentów muzycznych (część 4)


Bob Rock kanadyjski muzyk, inżynier dźwięku i producent nagraniowy. Zaczynał jako założyciel i gitarzysta zespołu Payola$, jednak w wyniku pracy w studiach Ville Mountain w Vancouver postanowił zostać producentem.

środa, 29 sierpnia 2018

Like A Storm „Catacombs” (recenzja)


W czasach kiedy zespoły, także rockowe, pełnymi garściami czerpią z możliwości syntezatorów i innych sprzętów wytwarzających dźwięki, tym bardziej podnoszące na duchu jest istnienie takich formacji, które decydują się nagrywać muzykę przy wykorzystaniu tradycyjnych instrumentów, ich zestaw uzupełniając o oryginalne “narzędzia”. Do tej właśnie grupy zalicza się nowozelandzka formacja Like A Storm, której najnowszy album zatytułowany „Catacombs” swoją premierę miał w czerwcu 2018 roku.

niedziela, 26 sierpnia 2018

Singlowy sierpień (2018)


Letnia aura zdecydowanie sprzyja słuchaniu muzyki, jednak ze względu na temperatury w sierpniu sięgałam po nieco lżejsze  utwory.

środa, 22 sierpnia 2018

Jason Mraz „Know.” (recenzja)


Muzycy to ludzie o wyjątkowej wrażliwości pozwalającej im dostrzegać rozmaite kwestie w intensywny sposób. Umiejętność ta szczególnie przydatna jest przy pisaniu tekstów piosenek ale i muzyki do nich, gdyż powoduje że dzięki temu stają się one bardziej spójne i autentyczne.
Jednym z moich ulubionych autorów cechujących się taką właśnie wrażliwością jest amerykański wokalista i instrumentalista Jason Mraz, który 10 sierpnia 2018 roku wydał album zatytułowany „Know.” będący szóstą pozycją w jego dyskografii.

niedziela, 19 sierpnia 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 10)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

środa, 15 sierpnia 2018

Black Stone Cherry „Between the Devil & the Deep Blue Sea” (recenzja)


Czasami mam wrażenie, że znany już od dłuższego czasu i przesłuchany niezliczoną ilość razy album zupełnie mi się znudził. Ale jak odkryłam niedawno, wcale tak nie jest, po prostu nie zawsze muzyka słuchanego akurat zespołu jest tożsama z aktualnym nastrojem słuchającego, co może wywołać zniechęcenie, a nawet uczucie znudzenia twórczością danego artysty. Do takich właśnie wniosków doszłam niedawno odtwarzając wydany w 2011 roku, trzeci w dyskografii grupy Black Stone Cherry album zatytułowany „Between the Devil & the Deep Blue Sea”.

niedziela, 12 sierpnia 2018

Muzycy jako drag queens (część 2)

Któż z nas nie lubi przebieranek? Niektórzy z muzyków dali temu nawet wyraz przeistaczając się w drag queens, co udokumentowane zostało na następujących zdjęciach.

Queen

środa, 8 sierpnia 2018

Daughtry „Cage to Rattle” (recenzja)


Zanim wydam opinię o jakimkolwiek albumie lub utworze słucham go wielokrotnie, często nawet w kilku podejściach. Jednak o tym, czy dane wydawnictwo podoba mi się, czy też nie, decyduje zazwyczaj pierwsza styczność z nim, a kolejne służą utwierdzeniu się w tym przekonaniu. Longplayem któremu poświeciłam ostatnio  sporo czasu jest piąty w dyskografii amerykańskiego zespołu Daughtry album „Cage to Rattle” wydany 27 lipca 2018 roku.

niedziela, 5 sierpnia 2018

Lista znanych producentów muzycznych (część 3)


Bob Marlette amerykański producent muzyczny, inżynier dźwięku, klawiszowiec i kompozytor. Swoją przygodę z muzyką zaczął jako muzyk sesyjny, jako kompozytor współpracował z wieloma artystami m.in.: Tracy Chapman i Alice Cooperem. Pracę jako producent rozpoczął w 1994 roku. W nowym tysiącleciu zasłynął z produkcji albumów głównie zespołów post-grunge’owych i grających alternatywny metal.

wtorek, 31 lipca 2018

Tremonti – Klub Proxima, Warszawa (29.07.2018 r.) (relacja)


Każde pokolenie ma swoich bogów gitary – był więc Jimi Hemdrix grający na instrumencie zębami, są Eric Clapton, Joe Satriani i Ritchie Blackmore, i w końcu współcześni mojemu pokoleniu Joe Bonamassa i Mark Tremonti. Ten ostatni, ciągle rozwijający swoje umiejętności techniczne, doskonały muzyk, autor tekstów, a także wokalista wystąpił wspierany przez kolegów z zespołu sygnowanego własnym nazwiskiem w warszawskim Klubie Proxima w gorący letni wieczór 29 lipca.

niedziela, 29 lipca 2018

Singlowy lipiec (2018)


Lipiec upłynął zdecydowanie pod znakiem singlowych nowości, które w znacznym stopniu zaprzątały moją uwagę w tym letnim miesiącu.

środa, 25 lipca 2018

The Script „No Sound Without Silence” (recenzja)


 Po wnikliwych poszukiwaniach wynikających z czystej ciekawości, nie udało mi się odnaleźć w Internecie odpowiedzi na pytanie o relaksujący wpływ muzyki rockowej na ludzi. Sugerując się jednak dokonaniami australijskich naukowców z uniwersytetu w Queensland  potwierdzających, że słuchanie heavy metalu uspokaja, motywuje i inspiruje, myślę że możemy przyjąć, że z muzyką rockową jest podobnie.

niedziela, 22 lipca 2018

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 9)


Kolejna część zestawienia utworów w wersji oryginalnej i ich najpopularniejszych coverów.

czwartek, 19 lipca 2018

Nothing More „The Stories We Tell Ourselves” (recenzja)


Wspominałam już kiedyś o tym, że od bestsellerów, zarówno tych w literaturze, jak i w muzyce trzymam sie z daleka, ponieważ często okazują się nie być w rzeczywistości godnymi uwagi. Z tego powodu właśnie z dość dużą rezerwą podchodziłam do wydanego w 2017 roku albumu „The Stories We Tell Ourselves” grupy Nothing More, który zdobył aż trzy nominacje do nagrody Grammy i tuż po ukazaniu się gromadził pozytywne opinie krytyków.

niedziela, 15 lipca 2018

Zakupy muzyczne 5


Moje ostatnie, niewielkie zakupy muzyczne poczynione za pośrednictwem sklepu internetowego FaN.pl składały się z wydanych w tym roku albumów, które bardzo chciałam mieć w swojej kolekcji.

środa, 11 lipca 2018

Josh Groban „All That Echoes” (recenzja)


O tym, że muzyka rockowa “lubi się” z orkiestrowymi aranżacjami mogliśmy przekonać się niejednokrotnie, szczególnie na podstawie wydawnictw koncertowych. Podobnie rzecz ma się z (tym ambitniejszym) popem, co udowodnił amerykański wokalista Josh Groban swoim wydanym w 2013 roku longplayem zatytułowanym „All That Echoes”.