czwartek, 31 grudnia 2015

Live Aid - święto muzyki i hojności

Mimo że już po świętach, to czy pamiętacie formację Band Aid i ich utwór "Do They Know It's Christmas?"?


Grupa ta powstała w 1984 roku z inicjatywy Boba Geldofa i Midga Ure w celu gromadzenia funduszy na rzecz walki z głodem w Etiopii.
W skład grupy weszło wielu znanych muzyków m.in.: Phil Collins, Paul Young, Bono, Adam Clayton, George Michael, Sting, David Bowie, Paul McCartney. Utwór został nagrany w Sarm West Studios w Londynie 25 listopada 1984 roku i wydany cztery dni później.


Pół roku później - 13 lipca 1985 roku Geldof i Ure, za namową wokalisty zespołu Culture Club - Boya Georga podjęli się organizacji dwóch równolegle odbywających się koncertów w Londynie (stadion Wembley)  i Filadelfii (stadion JFK), których celem byłaby dalsza zbiórka pieniędzy na pomoc głodującej ludności Etiopii. Występy na żywo zgromadziły 72 tysiące ludzi w Wielkiej Brytanii i aż 100 tysięcy w Stanach Zjednoczonych, ponadto transmisję telewizyjną obejrzało 1,9 miliarda ludzi w 150 krajach.
Na Wembley Stadium wystąpili m.in.: Status Quo (ostatni występ w oryginalnym składzie), Queen (którego występ został uznany za najlepszy koncert w historii muzyki rockowej), Bob Geldof z zespołem Boomtown Rats, Elvis Costello (wykonał utwór"All You Need Is Love" The Beatles), U2 (podczas wykonania "Bad" Bono zeskoczył ze sceny i zatańczył z jedną z fanek, która w 2005 roku przyznała, że gestem tym Bono uratował ją przed zgnieceniem przez napierający tłum), David Bowie, Ultravox, Sade, Sting, Phil Collins, Elton John, Paul McCartney (podczas wykonania "Let It Be"  publiczność przez około dwie minuty nie słyszała słów śpiewanych przez wokalistę z powodu awarii mikrofonów).
Finałowym akcentem było wykonanie utworu "Do They Know It's Christmas?" przez Band Aid i muzyków występujących wcześniej na scenie.

W odpowiedzi na wielki sukces charytatywny Band Aid, 7 marca 1985 roku w Stanach Zjednoczonych wydany został utwór "We Are The World" powstały przy współpracy znanych muzyków tworzących formację USA For Africa. W skład grupy weszli m.in.: Lionel Richie, Stevie Wonder, Paul Simon, Tina Turner, Michael Jackson, Diana Ross, Bruce Springsteen, Kenny Loggins, Cyndi Laupert, Bob Dylan, Ray Charles.



Część z tych artystów wzięła także udział w amerykańskiej części koncertu Live Aid. Równolegle, choć z opóźnieniem wynikającym z różnicy czasu, na stadionie JFK w Filadelfii wystąpili m.in.: Joan Baez (z niesamowitym wykonaniem Amazing Grace), Black Sabbath, Judas Priest, Bryan Adams, Madonna, Eric Clapton (z towarzyszeniem Phila Collinsa na perkusji), Bob Dylan z Keithem Richardsem i Ronniem Woodem na gitarach.
Jako finał wykonany został utwór "We Are The World", podczas którego na scenie pojawił się jeden z autorów tekstu piosenki - Lionel Richie, choć podczas samego koncertu nie wystąpił.

Mimo że nie było mnie na świecie kiedy wydarzenia te miały miejsce, to dzięki temu że zostały one zarejestrowane i opublikowane, po latach mogę w nich także brać udział i cieszyć się tym wielkim świętem muzyki, solidarności  i hojności czego i Wam życzę i gorąco polecam.


Garść ciekawostek o Live Aid:
Po swoim występie na Wembley Phil Collins do Filadelfii dotarł Concordem Brytyjskich Linii Lotniczych.
Na okoliczność koncertu w Ameryce doszło do reaktywacji zespołów Ledd Zeppelin, Black Sabbath i Crosby, Stills, Nash And Young.
W Europie koncerty transmitowane były przez stację BBC, w Stanach ABC.
Scena na Wembley (miejsce gdzie ustawiony był sprzęt grający i wzmacniacze) miała kształt koła podzielonego na trzy części  - jedna z nich była pokazywana publiczności podczas występu zespołu, na kolejnej rozmontowywany był sprzęt poprzedniego wykonawcy, na ostatniej przygotowywano ekwipunek kolejnego zespołu lub solisty.
Na scenie ustawione były trzy reflektory - zielony, żółty i czerwony - informujące wykonawców o tym, że mogą grać, ich czas dobiega końca, oraz oznaczający koniec występu.
Każdy wykonawca miał do dyspozycji 20 minut na swój występ.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz