piątek, 31 grudnia 2021

Muzyczne podsumowanie roku 2021

Kolejny muzyczny rok za nami. Chociaż koncertowo pozostawił wiele do życzenia, nasi ulubieni wykonawcy nie zawiedli nas w kwestii dostarczenia nam wrażeń w postaci premierowej muzyki.

środa, 29 grudnia 2021

Z historii fonografii: Kongos „Lunatic”

Dziewięć lat temu – 28 grudnia 2012 roku ukazał się drugi w dyskografii zespołu Kongos album zatytułowany „Lunatic”. Longplay ukazał się nakładem niezależnej wytwórni Tokoloshe.

niedziela, 26 grudnia 2021

Singlowy grudzień (2021)

Ostatnie w tym roku podsumowanie miesiąca składać się będzie z kilku singlowych nowości, ale i utworów rockowych o tematyce świątecznej, które od lat wprowadzają nas w ten niepowtarzalny nastrój.

środa, 22 grudnia 2021

Eclipse „Monumentum” (recenzja)

Internet to wynalazek przynoszący nam – fanom muzyki wiele korzyści. Za sprawą jego globalnego zasięgu poznawanie twórczości zespołów z niemal każdego zakątka świata jest niezwykle łatwe oraz przyjemne. Niezaprzeczalną zaletą Internetu jest także możliwość przesłuchiwania oraz oceniania zawartości albumów jeszcze przed ich zakupieniem, jaką dają nam działające obecnie serwisy streamingowe z muzyką.

niedziela, 19 grudnia 2021

Zagrane na Floppotronie (część 1)

Powszechnie przyjęło się, że muzyka tworzona jest przy pomocy instrumentów, jednak prawda jest taka, że dźwięki można wydobywać ze wszelkiego rodzaju urządzeń. Jednym z nich jest Floppotron stworzony przez Pawła Zadrożniaka i składający się 64 napędów dyskietek, ośmiu dysków twardych i dwóch skanerów. Zastanawiacie się jak taka maszyneria może brzmieć i czy jest możliwe, żeby w ogóle na niej grać? Otóż, tak, czego pomysłodawca dowiódł na swoim kanale na YouTube.

środa, 15 grudnia 2021

Z historii fonografii: The Clash „London Calling”

14 grudnia 1979 roku ukazał się trzeci studyjny album angielskiego zespołu rockowego The Clash noszący tytuł „London Calling”. Longplay wydany został przez CBS Records w Wielkiej Brytanii i Epic Records w Stanach Zjednoczonych.

niedziela, 12 grudnia 2021

Błędy młodości i nie tylko, czyli muzycy w areszcie (część 2)

Życie muzyków, mimo że są osobami rozpoznawalnymi nie zawsze jest usłane przysłowiowymi różami. A szczególnie wtedy, gdy sami proszą się o kłopoty i mają do czynienia z policją, a nawet aresztowaniem.

Ozzy Osbourne zatrzymany w maju 1984 roku w Memphis będąc w stanie nietrzeźwym.

środa, 8 grudnia 2021

Stone Broken „All In Time” (recenzja)

Współcześnie działające zespoły rockowe inspiracje do tworzenia swojej muzyki czerpią często z twórczości doświadczonych kolegów po fachu. Naśladowanie dokonań jednej grupy mogłoby okazać się jednak zbyt oczywiste i nosić znamiona kopiowania, dlatego łączenie rozmaitych stylów wydaje się być bardziej oryginalnym rozwiązaniem. Echo takich działań słychać wyraźnie w twórczości brytyjskiej formacji Stone Broken, która swój pierwszy album długogrający zatytułowany „All In Time” wydała w styczniu 2016 roku.

niedziela, 5 grudnia 2021

środa, 1 grudnia 2021

Z historii fonografii: Jimi Hendrix Experience „Axis: Bold as Love”

1 grudnia 1967 roku swoją premierę miał drugi w dyskografii grupy Jimi Hendrix Experience album noszący tytuł „Axis: Bold as Love”. Longplay ukazał się pod szyldem wytwórni Track Records, a jego producentem był Chas Chandler.

niedziela, 28 listopada 2021

Singlowy listopad (2021)

Listopadowy, melancholijny nastrój to stan, którego doświadczają nawet osoby o pogodnym usposobieniu. W takich chwilach słuchanie muzyki okazuje się być doskonałym rozwiązaniem poprawiającym humor.

środa, 24 listopada 2021

Royal Bliss „Royal Bliss” (recenzja)

Muzyka rockowa jest bardzo plastycznym materiałem. W zależności od tego spod czyich rąk – instrumentów wypływa, przybiera specyficzną formę i treść. Jej ostateczny kształt to zazwyczaj efekt pracy wielu ludzi, ale podstawą jej tworzenia jest zaangażowanie muzyków, autorów tekstów oraz wokalistów.

niedziela, 21 listopada 2021

Zespoły z więcej niż jednym wokalistą w składzie (część 5)

Powszechną praktyką jest by w składzie zespołu rockowego było dwóch gitarzystów, ale posiadanie dwóch (trzech, lub czterech) wokalistów to już rzadszy przypadek, dlatego poniżej przedstawiam zestawienie grup, w których składzie znajdziemy więcej niż jeden wokal główny.

środa, 17 listopada 2021

Z historii fonografii: OneRepublic „Waking Up”

17 listopada obchodzimy rocznicę wydania drugiego w dyskografii zespołu OneRepublic albumu zatytułowanego „Waking Up”.  Longplay ukazał się w 2009 roku nakładem wytwórni Interscope Records.

niedziela, 14 listopada 2021

Błędy młodości i nie tylko, czyli muzycy w areszcie (część 1)

Chociaż muzycy to dla nas fanów osoby wyjątkowe, warto pamiętać, że są tylko ludźmi i zdarza im się popełniać błędy. Dowodem na to mogą być epizody z ich życia, w których mieli do czynienia z policją, a nawet pobytem w areszcie.

Mick Jagger (The Rolling Stones) aresztowany w 1967 roku za posiadanie narkotyków.

środa, 10 listopada 2021

Like A Storm „In Isolation, Vol. 4” (recenzja)

Tworzenie coverów przez naszych ulubionych wykonawców może mieć dla nas – fanów – edukacyjny aspekt. A to ze względu ma to, że takie zinterpretowane utwory słyszymy często po raz pierwszy w życiu.

niedziela, 7 listopada 2021

Miejsca koncertowe na świecie (Polska) (część 19)

Tauron Arena widok z zewnątrz

Tauron Arena Kraków to wielofunkcyjna hala widowiskowo-sportowa w Krakowie, położona na terenie dzielnicy Czyżyny, przy ulicy Stanisława Lema, w południowo-zachodniej części Parku Lotników Polskich. Jej budowa ukończona została wiosną 2014 roku, a pierwszą imprezę zorganizowano 30 maja 2014 roku.

środa, 3 listopada 2021

Z historii fonografii: Bon Jovi „Keep the Faith”

3 listopada 1992 roku ukazał się piąty studyjny album amerykańskiego zespołu Bon Jovi zatytułowany „Keep the Faith”. Wydany został przez wytwórnię Mercury Records, a jego producentem został Bob Rock.

niedziela, 31 października 2021

Singlowy październik (2021)

Każdy z nas lubi niespodzianki, a fanów muzyki najbardziej cieszą takie w postaci premierowych utworów naszych ulubieńców. Takich właśnie utworów nie zabrakło w październiku.

środa, 27 października 2021

Ravenscode „District of Broken Hope” (recenzja)

Kariera wielu rockowych zespołów ma podobne początki, a zaczyna się w rozmaitych barach i pubach. To właśnie w takich miejscach młodzi, lokalni muzycy prezentują swoje umiejętności stawiając pierwsze kroki w muzycznym świecie. Już taki sposób dzielenia się autorską twórczością pozwala im na zgromadzenie pierwszych fanów, kolejnym posunięciem jest więc nagranie minialbumu lub pełnowymiarowego longplaya, podpisanie kontraktu z wytwórnią i wyruszenie na podbój scen.

niedziela, 24 października 2021

Zakupy muzyczne 17

Dokonanie kolejnych zakupów muzycznych podyktowane zostało potrzebą uzupełnienia kolekcji o albumowe wydawnictwa, które ukazały się w tym roku.

środa, 20 października 2021

Z historii fonografii: Kings Of Leon „Come Around Sundown”

Jedenaście lat temu, a dokładnie 19 października 2010 roku swoją premierę miał piąty studyjny album amerykańskiego zespołu Kings Of Leon noszący tytuł „Come Around Sundown”. Longplay wydany został przez wytwórnię RCA Records, a za jego produkcję odpowiedzialni są Jacquire King i Angelo Petraglia.

niedziela, 17 października 2021

środa, 13 października 2021

Tremonti „Marching in Time” (recenzja)

Melodyjność to istotna cecha muzyki, mająca znaczenie dla fanów poszczególnych gatunków. Ta właśnie właściwość nadaje jej atrakcyjności oraz przystępności, potrafi złagodzić nawet najcięższe aranżacje.

Taka charakterystyka najlepiej oddaje styl, jaki swojej solowej twórczości nadał gitarzysta i wokalista Mark Tremonti, który wraz ze swoim zespołem Tremonti wydał już piąty album. Longplay noszący tytuł „Marching in Time” swoją premierę miał 24 września 2021 roku.

niedziela, 10 października 2021

Leworęczni muzycy (część 5)

Bycie osobą leworęczną jeszcze do niedawna wiązało się z pewną stygmatyzacją większej – praworęcznej części społeczeństwa. Obecnie leworęczność uznawana jest za zupełnie naturalną cechę danej osoby, jaką wyróżniają się także niektórzy z naszych znanych i lubianych muzyków.

środa, 6 października 2021

Z historii fonografii: Poets of the Fall „Ultraviolet”

5 października 2018 roku ukazał się ósmy w dyskografii zespołu Poets of the Fall album zatytułowany „Ultraviolet”. Longplay wydany został przez wytwórnię Insomniac Records.

niedziela, 3 października 2021

Miejsca koncertowe na świecie (Polska) (część 18)

Ergo Arena widok z zewnątrz

Ergo Arena to hala widowiskowo-sportowa znajdująca się na granicy Sopotu i Gdańska. Granica pomiędzy tymi dwoma miastami przebiega dokładnie przez środek budynku.

środa, 29 września 2021

Daughtry „Dearly Beloved” (recenzja)

Eksperymentowanie to działanie nieobce jednostkom (grupom) otwartym i kreatywnym. Dlatego właśnie zdarza się nam – fanom – być świadkami przeróżnych – korzystnych lub mniej – zmian w muzycznym stylu naszych ulubionych formacji.

niedziela, 26 września 2021

Singlowy wrzesień (2021)

Wrześniowy powrót do pracy czy szkoły po wakacyjnej przerwie może okazać się nieco frustrujący, ale pomocna może okazać się w tym wypadku premierowa muzyka, jakiej nie zabrakło i w tym miesiącu.

środa, 22 września 2021

Z historii fonografii: Extreme „III Sides to Every Story”

 

22 września mija dwadzieścia dziewięć lat od wydania trzeciego w dyskografii zespołu Extreme albumu noszącego tytuł „III Sides to Every Story”. Longplay ukazał się w 1992 roku nakładem wytwórni A&M Records, a za jego produkcję odpowiadają Bob St. John oraz gitarzysta zespołu Nuno Bettencourt.

niedziela, 19 września 2021

Zespoły z więcej niż jednym wokalistą w składzie (część 3)

Siła dwóch, trzech, czterech głosów jest zdecydowanie większa niż jednego o czym świadczy twórczość zespołów, w których składzie znajdziemy więcej niż jednego wokalistę.

środa, 15 września 2021

OneRepublic „Human” (recenzja)

Single to utwory promujące albumy. Aby spełniać tą rolę zespoły wybierają kompozycje, które swoją trakcyjnością mają zwrócić uwagę słuchaczy i zachęcić ich do sięgnięcia po longplay jaki reprezentują.

niedziela, 12 września 2021

Leworęczni muzycy (część 4)

Osoby leworęczne uznawane są za obdarzone wyjątkową kreatywnością i pomysłowością wynikającą z odmiennej niż u osób praworęcznych budowy mózgu. Nie jest więc dziwnym, że posługujący się lewą ręką mają swoją liczną reprezentację w gronie muzyków.

środa, 8 września 2021

Z historii fonografii: Muse „Showbiz”

Dwadzieścia dwa lata temu, a dokładnie 7 września 1999 roku ukazał się debiutancki album angielskiego zespołu Muse. Za jego produkcję odpowiadają John Leckie i Paul Reeve we współpracy z zespołem, całość wydana została pod szyldem wytwórni Taste Media.

niedziela, 5 września 2021

środa, 1 września 2021

Saint Asonia „Saint Asonia” (recenzja)

Gitarowe melodie już od lat niezmiennie poruszają czułą strunę mojej duszy. Połączone dodatkowo z intrygująco brzmiącym wokalem są w stanie wzbudzić nawet silne uczucia. Taką właśnie siłę ma określana mianem supergrupy formacja Saint Asonia, mająca na swoim koncie dwa wydane do tej pory albumy, a jej debiut, longplay zatytułowany po prostu „Saint Asonia” ukazał się w lipcu 2015 roku.

niedziela, 29 sierpnia 2021

Singlowy sierpień (2021)

Sierpień to nostalgiczny czas końca wakacji i schyłek letniej pogody, a w muzyce to czas kilku ciekawych, a nawet zaskakujących singlowych nowości.

środa, 25 sierpnia 2021

Z historii fonografii: Skillet „Awake”

25 sierpnia 2009 roku premierę miał siódmy w dyskografii zespołu Skillet album zatytułowany „Awake”. Longplay ukazał się pod szyldem wytwórni Atlantic Recording Corporation, a jego producentem został Howard Benson.

niedziela, 22 sierpnia 2021

Zespoły z więcej niż jednym wokalistą w składzie (część 2)

W utworach muzycznych w równym stopniu istotną rolę odgrywa melodia jak i tekst, dlatego zarówno instrumentaliści jak i wokaliści to istotny element zespołów je tworzących. Poniżej przedstawiam zestawienie grup, w których składzie znajdziemy więcej niż jeden wokal główny.

środa, 18 sierpnia 2021

Eclipse „Paradigm” (recenzja)

Szukając muzycznych inspiracji najłatwiej sięgnąć, z racji ich rozległości, do katalogów zespołów amerykańskich i brytyjskich. W tych nieprzebranych zbiorach znajdziemy grupy tworzące swoją muzykę w klasycznej rockowej postaci, ale i takie, które bez skrępowania czerpią z bogatej listy podgatunków rocka. Mając do dyspozycji tak szeroki wybór zespołów wywodzących się z państw anglojęzycznych często nie doceniamy formacji z innych krajów, które rockowy potencjał niezaprzeczalnie posiadają.

niedziela, 15 sierpnia 2021

Leworęczni muzycy (część 3)

Chociaż osoby leworęczne stanowią niewielki (około 15 %) odsetek populacji, to mają swoją solidną reprezentację wśród rockowych (i nie tylko) muzyków.

środa, 11 sierpnia 2021

Z historii fonografii: Cavo „Bright Nights Dark Days”

11 sierpnia obchodzimy rocznicę wydania drugiego studyjnego albumu formacji Cavo zatytułowanego „Bright Nights Dark Days”. Longplay ukazał się w 2009 roku nakładem wytwórni Reprise Records.

niedziela, 8 sierpnia 2021

środa, 4 sierpnia 2021

Poets of the Fall „Twilight Theater” (recenzja)

Zdarza się czasami, że do muzyki niektórych zespołów przekonuję się dopiero za drugim, a nawet kolejnym podejściem. Sprawa miała się tak z fińską grupą Poets of the Fall, której dokonania doceniam zazwyczaj po jakimś czasie, i dzieje się rak z niemal wszystkimi przesłuchanymi do tej pory albumami formacji.

środa, 28 lipca 2021

Z historii fonografii: AC/DC „Highway to Hell”

27 lipca 1979 roku swoją premierę miał szósty w dyskografii zespołu AC/DC album zatytułowany „Highway to Hell”. Jest to również piąty ogólnoświatowo wydany album studyjny zespołu. Jego producentem został Robert John „Mutt” Lange, a za dystrybucję odpowiada wytwórnia Albert Productions.

niedziela, 25 lipca 2021

Zakupy muzyczne 16

Kolejnych już zakupów muzycznych dokonałam tradycyjnie na stronie fan.pl, który dysponuje ogromnym asortymentem płyt i produktów związanych z muzyką, oraz w serwisie zakupowym Allegro.

środa, 21 lipca 2021

Skillet „Awake” (recenzja)

Damskie wokale w muzyce rockowej nie są rzadkością, ale ich brzmienie swoją siłą przekazu nie zawsze dorównuje męskim odpowiednikom. Ciekawym rozwiązaniem jest natomiast tworzenie wielogłosowych harmonii, a pomysł ten w swojej twórczości wykorzystują muzycy amerykańskiej formacji Skillet. Koncept ten zastosowany został podczas nagrywania siódmego w dyskografii zespołu albumu zatytułowanego „Awake”, który swoją premierę miał w sierpniu 2009 roku.

niedziela, 18 lipca 2021

Zespoły z więcej niż jednym wokalistą w składzie (część 1)

Zespół muzyczny tworzony jest przez instrumentalistów i wokalistów w dowolnej liczbie i konfiguracji. Poniżej przedstawiam zestawienie grup, w których składzie znajdziemy więcej niż jeden wokal główny.

środa, 14 lipca 2021

Z historii fonografii: Daughtry „Leave This Town”

14 lipca obchodzimy rocznicę wydania drugiego w dyskografii zespołu Daughtry albumu zatytułowanego „Leave This Town”. Longplay ukazał się w 2009 roku nakładem wytwórni RCA Records, a jego producentem został Howard Benson.