niedziela, 31 grudnia 2017

Sylwester na rockowo


Będąc fanką muzyki rockowej (i nie tylko) także i w ostatni dzień roku słucham utworów stworzonych w tym gatunku muzycznym. Jak się okazuje jest wiele kompozycji mogących w dokonały sposób wprowadzić nas w nastrój Sylwestrowego świętowania.

środa, 27 grudnia 2017

niedziela, 24 grudnia 2017

Rockowe ugly christmas sweaters

Moda na paskudne świąteczne swetry w Ameryce i Anglii cieszy się ogromną popularnością. Idąc tym tropem fani muzyki rockowej, chcący podkreślić swoje przywiązanie do ulubionych grup i muzyków w ten szczególny czas, jakim są święta, także mogą znaleźć coś dla siebie. 

 Coś dla siebie znajdą fani:
AC/DC

środa, 20 grudnia 2017

Breaking Benjamin „Dear Agony” (recenzja)


Technika wokalna określana jako growl (z ang. warczeć) nie należy do zbyt przyjemnych dla ucha, przyznaję jednak, że jego elementy wplecione w utwory wykonywane w bardziej tradycyjny sposób są dla mnie do zaakceptowania. Dlatego właśnie moją uwagę przyciągnął wydany w 2009 roku album „Dear Agony” autorstwa amerykańskiego zespołu Breaking Benjamin.

niedziela, 17 grudnia 2017

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 3)


Niejeden muzyk i zespół ma na koncie cover utworu innego artysty, często w zmienionej (nie zawsze na korzyć) wersji, warto więc znać także i pierwowzór danej kompozycji.

środa, 13 grudnia 2017

The Script „Science & Faith” (recenzja)


Tworzenie chwytliwych utworów singlowych to, jak podejrzewam, nie jest sprawa łatwa, są jednak zespoły, którym wychodzi to naprawdę dobrze. Jedną z takich grup jest zdecydowanie irlandzka formacja The Script, która w 2010 roku wydała drugi już album studyjny zatytułowany „Science & Faith”.

środa, 6 grudnia 2017

Skillet „Rise” (recenzja)


Wszelkie formy fanatyzmu od zawsze omijam szerokim łukiem, a już szczególnie jeśli dotyczy on jakiejkolwiek religii. Dlatego właśnie gatunek muzyczny określany jako christian rock nigdy nie był mi jakoś szczególnie bliski. Do pewnego stopnia zmieniło się to, kiedy zaczęłam bliżej poznawać twórczość zespołu Skillet, który w 2013 roku wydał swój dziewiąty album studyjny zatytułowany „Rise”.

niedziela, 3 grudnia 2017

Przegląd festiwali muzycznych (część 18)

(logo festiwalu)

Graspop Metal Meeting to coroczne “święto” metalu organizowane w Dessel w Belgii nieprzerwanie od 1996 roku. Pomimo niewielkich rozmiarów festiwal przyciąga co roku liczną międzynarodową publiczność z rekordem osiągniętym w 2015 roku, kiedy na festiwalu bawiło się 152 tysiące osób.

środa, 29 listopada 2017

The Mayfield Four „Second Skin” (recenzja)


Poznając historię członków zespołu Alter Bridge z czasów przed powstaniem grupy, dowiedziałam się o istnieniu formacji The Mayfield Four. Do której należał Myles Kennedy. Co prawda jej funkcjonowanie nie trwało długo, bo tylko sześć lat (1996 – 2002), w tym czasie ukazały się jednak dwa albumy zespołu.

niedziela, 26 listopada 2017

Singlowy listopad (2017)


Jesień już w pełni – liści na drzewach coraz mniej, dni coraz krótsze i zimniejsze, mówiąc zwięźle – jesienna depresja. A najlepszym sposobem na nią jest oczywiście muzyka.

środa, 22 listopada 2017

Toto „Toto XIV” (recenzja)


Po raz kolejny już wspomnę o projekcjach koncertów odbywających się w Miejskim Ośrodku Kultury w miejscowości w której mieszkam, prowadzonych przez redaktora Radia Kraków Jerzego Skarżyńskiego. Jakiś czas temu miałam bowiem przyjemność oglądać w ramach tego wydarzenia zarejestrowany w Polsce, a dokładnie w łódzkiej Atlas Arenie występ zespołu Toto celebrujący 35-lecie istnienia tej grupy.

niedziela, 19 listopada 2017

środa, 15 listopada 2017

Shinedown „The Sound of Madness” (recenzja)


Podejrzewam, że każdy zespół w swojej karierze nagrał (lub ewentualnie nagra) album definiujący – zazwyczaj zdaniem fanów – jego muzyczny styl. Takim „kamieniem milowym” w dyskografii grupy Shinedown jest zdecydowanie trzeci w kolejności album zatytułowany „The Sound of Madness” wydany w 2008 roku.

niedziela, 12 listopada 2017

Przegląd karykatur muzyków (część 1)

Muzycy to często postaci charakterystyczne, wyróżniające się wyglądem lub sposobem bycia, nie dziwnym jest więc że ich wizerunek stał się obiektem zainteresowania rozmaitych karykaturzystów.

Jimi Hendrix

środa, 8 listopada 2017

Queen+Adam Lambert – Atlas Arena, Łódź (6.11.2017 r.) (relacja)


Muzyka niektórych zespołów jest ponadczasowa. Dla mnie taką grupą, choć w zmienionym składzie, ale funkcjonującą do dziś jest formacja Queen, która od 2011 roku współpracuje z nietuzinkowym wokalistą jakim jest Adam Lambert.

niedziela, 5 listopada 2017

Przegląd festiwali muzycznych (część 17)

(logo festiwalu)

V Festival często określany jako V Fest lub VF coroczny festiwal muzyczny organizowany w Anglii od 1996 roku. Impreza odbywa się równocześnie w dwóch parkach Hylands Park w Chelmordshire i Weston Park w South Staffordshire gdzie artyści występują na zmianę w obydwu miejscach. Festiwal zdominowany jest głównie przez muzykę rockową choć w ostatnich latach coraz liczniejsze są występy artystów z gatunku muzyki pop.

środa, 1 listopada 2017

Linkin Park and Friends Celebrate Life in Honor of Chester Bennington (live from Hollywood Bowl)


Od śmierci Chestera Benningtona upłynęły już trzy miesiące. Był to czas wypełniony zwykłymi codziennymi czynnościami przeplatającymi się z powracającymi co jakiś czas wspomnieniami i myślami o charyzmatycznym wokaliście.

niedziela, 29 października 2017

Singlowy październik (2017)


Nadszedł październik, a wraz z nim chłodne i coraz dłuższe jesienne wieczory, na które najlepszym sposobem jest wypełnienie ich ulubionymi utworami. W takie dni najlepiej rozgrzewa (przynajmniej mnie) mocno gitarowa muzyka rockowa, której i w tym miesiącu nie zabrakło w moim odtwarzaczu.

poniedziałek, 23 października 2017

Alter Bridge – Progresja, Warszawa (20.10.2017 r.) (relacja)


Po mojej blisko rocznej przerwie w uczestniczeniu w koncertach, 20 października nadszedł wreszcie czas na pierwszy od listopada 2016 roku wyjazd, i to od razu na występ nie byle jaki, bo będący częścią europejskiej trasy jednego z moich ulubionych zespołów czyli Alter Bridge. Co ciekawe, właśnie w listopadzie ubiegłego roku udało mi się uczestniczyć w koncercie tej samej formacji, która wspierana przez grupy Like A Storm i Living Colours wystąpiła, nie bez problemów technicznych, w katowickim Spodku. Tym razem na lokalizację koncertu Amerykanów suportowanych przez Brytyjczyków z As Lions wybrany został stołeczny klub muzyczny Progresja.

niedziela, 22 października 2017

Przegląd znanych piosenek, które są coverami (część 1)


Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, czy wszystkie utwory waszego ulubionego zespołu są autorstwa jego członków? Często jest tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy, że wypromowana przez jakąś grupę kompozycja, jest tak naprawdę coverem, powstałego dużo wcześniej utworu. W tym przeglądzie przyjrzymy się znanym piosenkom, które w rzeczywistości zostały nagrane przez innych artystów.

środa, 18 października 2017

Uriah Heep „Into the Wild” (recenzja)


Dzięki prezentacjom koncertów odbywających się co miesiąc w Miejskim Ośrodku Kultury  w mieście, w którym mieszkam, a dokładnie za sprawą prowadzącego je redaktora Radia Kraków – Jerzego Skarżńskiego, z pasją opowiadającego o zespołach i solistach oraz ich muzyce, już niejednokrotnie zainteresowałam się dokonaniami grup do tej pory bliżej mi nieznanych.

niedziela, 15 października 2017

środa, 11 października 2017

James Blunt „Some Kind of Trouble” (recenzja)


Kiedy w 2005 roku niemal wszystkie słuchane przeze mnie wtedy rozgłośnie radiowe zaczęły emitować utwór „You’re Beatiful” brytyjskiego wokalisty Jamesa Blunta, znudzona i wręcz rozdrażniona tą kompozycją podjęłam decyzję wykluczenia jej autora z mojej muzycznej świadomości. Kilka lat później miałam okazję obejrzenia rejestracji występu Blunta na festiwalu Paleo, podczas którego promował wydany rok wcześniej album „Moon Landing” i w ten właśnie sposób postanowiłam dać muzykowi kolejną szansę i sięgnąć w głąb jego twórczości.

niedziela, 8 października 2017

Rodzinny biznes (część 2)

Z rodziną dobrze tylko na zdjęciach, a może nie tylko? Dowodzą tego liczne zespoły tworzone przez spokrewnionych przez siebie muzyków.

Roger i Rufus Taylor (Queen+Adam Lambert)

środa, 4 października 2017

Plan Three „Wish I Was Stormborne” (recenzja)


Długie i cierpliwe oczekiwanie czasami zostaje nagrodzone. Najlepszym tego dowodem jest wydany pod koniec września 2017 roku album „Wish I Was Stormborne” pochodzącej ze Szwecji grupy Plan Three.

niedziela, 1 października 2017

Przegląd festiwali muzycznych (część 16)

(logo festiwalu)

Przystanek Woodstock – festiwal muzyczny organizowany od 1995 roku przez Fundację Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy z pieniędzy uzyskanych od sponsorów i z datków.

środa, 27 września 2017

Theory of a Deadman „Angel Acoustic EP” (recenzja)


Jednym z wydawnictw, na które w czasie wakacji zwróciłam szczególną uwagę jest minialbum zatytułowany “Angel Acoustic EP”, autorstwa kanadyjskiej grupy Theory of a Deadman, pochodzący z 2015 roku.

niedziela, 24 września 2017

Singlowy wrzesień (2017)


Wrzesień, jak co roku, okazał się być dla mnie pracowitym miesiącem, mimo to nie zabrakło w nim także czasu na to, co lubię robić najbardziej, czyli słuchanie muzyki.

środa, 20 września 2017

The Script „Freedom Child” (recenzja)


Kolejne muzyczne rozczarowanie. Tym razem zdecydowanie bardziej dotkliwe, bo związane z albumem jednego z moich ulubionych zespołów – pop rockowej grupy The Script, która na początku września 2017 roku wydała swój najnowszy, długo wyczekiwany przeze mnie, longplay zatytułowany „Freedom Child”.

niedziela, 17 września 2017

Oryginał vs. cover – najgorsze wersje rockowych klasyków (część 1)


Wielu znanych muzyków, mimo tworzenia autorskiej muzyki, ma na swoim koncie covery utworów innych artystów. Tym razem przysłuchamy się klasycznym rockowym kompozycjom i ich nie do końca udanym przeróbkom.

środa, 13 września 2017

Bon Jovi „This Left Feels Right” (recenzja)


Albumy zawierające akustyczne wersje kompozycji stworzonych pierwotnie w odmiennych aranżacjach, jakie od czasu do czasu wydają rozmaite zespoły i soliści, to dla niektórych fanów muzyki chęć podwójnego zarobienia pieniędzy na jednym „produkcie”. Dla mnie jest to po prostu kreatywne podejście do własnej twórczości zrealizowane z lepszym lub gorszym efektem.

niedziela, 10 września 2017

Rodzinny biznes (część 1)

Świat pełen jest utalentowanych rodzeństw. Również w przemyśle muzycznym możemy doszukać się zespołów tworzonych przez członków rodzin, a także spokrewnionych ze sobą muzyków działających w rozmaitych formacjach.

Kent, Chris i Matt Brooks (Like A Storm)

środa, 6 września 2017

Mêlée „The Masquerade” (recenzja)


W przypadku znanych mi zespołów tworzących muzykę pop rockową, w ich karierze, prędzej czy później, dochodzi do skierowania w jeden z tych kierunków. Niestety znacznie częściej wybierany jest styl muzyki pop z domieszką elektronicznie tworzonych dźwięków, przez co dokonania tych zespołów tracą dla mnie na atrakcyjności.

niedziela, 3 września 2017

Przegląd festiwali muzycznych (część 15)

(logo festiwalu)

Sziget Festival jeden z największych festiwali muzycznych w Europie, odbywający się w lipcu lub sierpniu w północnej części Budapesztu na wyspie Óbudai-sziget na Dunaju nieprzerwanie od 1993 roku.

środa, 30 sierpnia 2017

Foo Fighters „Wasting Light” (recenzja)


Propozycje bestsellerowe, zarówno filmowe, książkowe, jak i te związane z muzyką nigdy nie budziły mojego szczególnego zainteresowania. Zazwyczaj bowiem, kiedy już po nie sięgnęłam, okazywało się, że związana z takimi pozycjami promocja nie przekłada się na ich jakość.

niedziela, 27 sierpnia 2017

Singlowy sierpień (2017)


Sierpień okazał się być upalny i ubogi w nowości wydawnicze, w związku z czym słuchałam raczej utworów już dobrze mi znanych, a które zostały przeze mnie nieco zapomniane.  

środa, 23 sierpnia 2017

Hinder „The Reign” (recenzja)


Kiedy w zespole zmienia się jeden z jego członków, zmianie, choćby w minimalnym stopniu ulega także styl w jakim tworzona jest muzyka danej grupy. Wyraźnie słyszalne jest to gdy zastąpiony zostaje wokalista.

niedziela, 20 sierpnia 2017

Jak muzycy oblewali się wodą czyli Ice Bucket Challenge (część 2)

 

Wylanie na siebie kubła zimnej wody z pewnością zapewnia ochłodę w gorące letnie dni. W 2014 roku oprócz przynoszenia sobie w ten sposób ulgi znani ludzie wspierali akcję Stowarzyszenia ALS gromadzącego fundusze dla chorych na nieuleczalną chorobę, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. Do szczytnej akcji oblewania się wodą „wyzwani” przez swoich kolegów z branży zostali także miedzy innymi:

środa, 16 sierpnia 2017

Stanfour „Wild Life” (recenzja)


Zanim miałam okazję zostać „podłączona” do Internetu źródłem muzycznych inspiracji była dla mnie, między innymi, telewizja muzyczna, a dokładnie niemiecka Viva, którą namiętnie oglądałam. I dzięki niej właśnie udało mi się  poznać twórczość zespołu Stanfour stworzonego przez braci Rethwisch w 2004 roku.

niedziela, 13 sierpnia 2017

Zakupy muzyczne i nie tylko 2


W ostatnim czasie poczyniłam starania mające na celu wzbogacenie mojej kolekcji płyt. Oprócz nowych albumów nabyłam także bilety na trzy koncerty, które odbędą się w Polsce. Poza zakupami muzycznymi uzupełniłam także moją biblioteczkę o nowości autorstwa ulubionych autorów.

środa, 9 sierpnia 2017

Santana „Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics of All Time” (recenzja)


Jednym z muzyków, któremu można bez wahania nadać miano ponadczasowego, jest Carlos Santana, twórca zespołu Santana powołanego do życia w 1966 roku i mającego na swoim koncie już 23 albumy studyjne.
Spośród wydawnictw grupy sygnowanej nazwiskiem muzyka jednym z ciekawszych jest longplay zatytułowany „Guitar Heaven: The Greatest Guitar Classics of All Time” będący, jak sama nazwa wskazuje, zbiorem zinterpretowanych przez gitarzystę klasycznych rockowych utworów. Obok podstawowych muzyków zespołu, na albumie pojawiła się cała plejada gości wykonujących u boku Carlosa Santany poszczególne utwory.

niedziela, 6 sierpnia 2017

Przegląd festiwali muzycznych (część 14)

(logo festiwalu)

Lollapalooza – to organizowany od 1991 roku festiwal muzyczny, którego ideą jest zaprezentowanie na jednej imprezie wykonawców odmiennych stylów muzycznych takich jak: rock alternatywny, indie rock, rap, punk rock i inne. W latach 1991-1997, 2003 festiwal miał charakter imprezy wędrującej po Ameryce Północnej o charakterze trasy koncertowej.

środa, 2 sierpnia 2017

Matchbox Twenty „More Than You Think You Are” (recenzja)


Jednym z zespołów funkcjonujących na rynku muzycznym od dawna (z dwoma przerwami) jest amerykańska grupa Matchbox Twenty. Mimo siedemnastu lat istnienia ma ona na koncie dopiero cztery albumy studyjne, co w pewnym stopniu może być wytłumaczone solową działalnością wokalisty – Roba Thomasa. Jednak gdy zespół spotyka się w pełnym składzie, tworzy bardzo dobre albumy, czego przykładem jest wydany w 2002 roku longplay „More Than You Think You Are” wypełniony chwytliwymi utworami.

niedziela, 30 lipca 2017

Singlowy lipiec (2017)


Nadszedł upragniony czas wakacji, a wraz z nim czas beztroskiego spędzania czasu z muzyką w tle i nie tylko. Dla mnie był to, jak zwykle, czas wypełniony odtwarzaniem znanych już wcześniej utworów, a także odkrywania zupełnie nowych, nieznanych dotąd kompozycji.

środa, 26 lipca 2017

Linkin Park „A Thousand Suns” (recenzja)


Każdy z nas – fanów muzyki – ma w swojej historii taki moment, osobę lub grupę osób, która wpłynęła na ukształtowanie muzycznego gustu. W moim przypadku „winę” za skłonność do sięgania do określonych stylów ponosi grupa Linkin Park, której twórczość, a dokładnie utwór „In The End” poznałam około 16 lat temu. Zafascynowana tworzoną przez grupę muzyką towarzyszyłam jej przez kolejne lata z niecierpliwością i niezmienną ciekawością oczekując jej premierowych wydawnictw.

piątek, 21 lipca 2017

Chester Bennington


Wczoraj (20 lipca 2017 roku) w swoim domu w Los Angeles samobójstwo popełnił Chester Bennington, wokalista zespołu Linkin Park.

środa, 19 lipca 2017

John Wesley „The Lilypad Suite” (recenzja)


Idealną alternatywą dla słuchanej przeze mnie na co dzień muzyki rockowej i heavy rockowej jest progresywna odmiana tego gatunku, której przedstawicielem jest pochodzący ze Stanów Zjednoczonych muzyk – John Wesley – autor wydanego w 2011 roku minialbumu „The Lilypad Suite”.

niedziela, 16 lipca 2017

Jak muzycy oblewali się wodą czyli Ice Bucket Challenge (część 1)


Czy pamiętacie jak latem 2014 roku Internet zaczęły wypełniać filmiki różnych ludzi oblewających się wodą? Jak okazało się oprócz chęci niewątpliwego ochłodzenia się polewanych, akcja ta miała także szczytny cel, gdyż wspierała akcję Stowarzyszenia ALS gromadzącego fundusze dla chorych na nieuleczalną chorobę, jaką jest stwardnienie zanikowe boczne. Dzięki akcji, podczas której wodą oblewali się zarówno muzycy, aktorzy jak i sam były prezydent USA George W. Bush zgromadzono miliony dolarów, które wykorzystane zostaną na badania nad lekami hamującymi rozwój choroby.

środa, 12 lipca 2017

Sixx:A.M. „Prayers for the Blessed, Vol. 2” (recenzja)


Mimo tego, że interesuję się muzyką wielu zespołów, to z niecierpliwością czekam zawsze na nowe albumy moich ulubieńców wydawane zazwyczaj co (około) dwa lata, a często nawet rzadziej. Dlatego niemałym zaskoczeniem było ukazanie się w 2016 roku dwóch longplayów grupy Sixx:A.M.  “Prayers for the Damned, Vol. 1” w kwietniu i “Prayers for the Blessed, Vol. 2” w listopadzie.