niedziela, 7 lutego 2016

Rock i gatunki

Dziś trochę teorii. Razem z Nonsensopedią chciałabym wam przybliżyć definicję rocka i jego gatunki. Oczywiście tekstu tego nie należy traktować poważnie (jak pewnie wszystkiego, co jest na  Nonsensopedii zamieszczone).


"Rock – ogólny termin określający całą garść gatunków muzycznych, które wywodzą się z jazzu, bluesa i rock and rolla. Całkowicie znienawidzony przez księży, choć metal uważają za gorszy.

Gatunki:
Art rock – ciekawe aranżacje, wokalista bez jaj i nietypowe instrumenty. Przykładowe zespoły to Bloc Party, Genesis, The Killers, Obywatel G.C. czy Yeah Yeah Yeahs.
Hard rock – mocne brzmienie gitar elektrycznych, niekończące się riffy, mocno zakrapiane koncerty. Wykonawcy hard rocka to m.in. Guns N' Roses, AC/DC, Led Zeppelin, Van Halen, Jimi Hendrix, Deep Purple, KISS, Aerosmith, SOAD, Motley Crue, Foo Fighters.
Pop rock – przez słuchaczy nazywany rockiem, w rzeczywistości pop z gitarą. W Polsce Feel, za granicą wokalistki pokroju Avril Lavigne czy Demi Lovato.
Indie rock – zbliżony do pop rocka, ale mniej popowy. Chociaż i tak bardziej zalatuje nim, niż indyjską muzyką folk. Wykonuje go Franz Ferdinand, Kings of Leon, The Strokes, Arctic Monkeys  i Razorlight.
Soft rock – mocna akustyka i kilku wokalistów. Wykonują go m.in Bee Gees.
Rapcore – elementy rapu i rocka. Słuchają to przeważnie ci, którzy lubią szybkie gadanie, ale hip hop jest dla nich zbyt prymitywny. Przykładowi wykonawcy: Rage Against The Machine, Beastie Boys, Limp Bizkit, Linkin Park.
Punk rock – szybka jazda perkusji i trzy akordy na krzyż. Starszą brygadę punkową reprezentują między innymi The Clash, Ramones, Sex Pistols i Feeling B, którzy mieli za zadanie śpiewać o złu państwa. Najnowsza fala to punk popularny (Green Day, My Chemical Romance, The Offspring, Sum 41, The Gaslight Anthem, Paramore i Blink 182) w którym – oczywiście – śpiewa się o złu państwa, ale na tyle mało wulgarnie, by można było puścić to w MTV.
Rock alternatywny – ciekawy aranż, śmieszne brzmienie, nowe techniki. Wykonują go Radiohead, U2, Green Day, R.E.M., The Smashing Pumpkins, The Cranberries, 3 Doors Down, 30 Seconds to Mars, The White Stripes czy Muse oraz Evanescence.
Rock progresywny – rock charakteryzujący się jeszcze szerszym brzmieniem i bardziej alternatywnym niż rock alternatywny. Przykładami zespołów wykonujących takie o to Mike Oldfield (chociaż nie jest zespołem), Pink Floyd, Rush, Genesis, Yes, albo nawet Tool (choć to metal, ale niech już będzie). W Polsce: SBB, Klan (nie mylić z serialem!), Budka Suflera (tylko przez 2 płyty i to w stanie głębszej nietrzeźwości), a nawet Czesiek Niemen!
Glam rock – przepych instrumentów, długie włosy, szminki i obcisłe wdzianka. Wykonawcy: Slade, T. Rex, Twisted Sister.
Funk rock – połączenie funka i rocka, charakteryzuje się Stratocasterem Frusciantego, bo to podgatunek jednego zespołu. Tworzą go Red Hot Chili Peppers. I pamiętaj, pierwszy człon to „funk”!
Britpop – niby „pop” w nazwie, a tak naprawdę jest rockiem. Miło się go słucha, występują w nim klawisze. Zespoły tworzące britpop to m.in. Blur i Oasis, a później Coldplay.
Psychodeliczny rock – muzykę (marihuanę) cechuje (marihuana) duża wrażliwość na (marihuanę) orientalne style (marihuany) oraz niespotykaną wcześniej (marihuanę) warstwę (marihuany) liryczną. Korzenie gatunku sięgają LSD, heroiny, koki (marihuany). Przedstawicielami są m.in. The Animals, Odwet 88 czy też The Doors.
Beatles rock – nie jest to gatunek muzyczny, ponieważ Beatlesów nie da się zaszufladkować w jeden konkretny rodzaj muzyki. Ludu uznał że to rock, ale nie wiadomo jaki.
Queen rock – właściwie to tylko progressive glam pop hard rock z domieszką heavy metalu i psychedelic rocka, ale i tak fajnie wyglądają w oddzielnej kategorii.
Grunge – coś jak rapcore, tyle że rapcore zrobiły dresy z rapu i rocka, a grunge stworzyli ludzie którym rock był za słaby, a heavy metal za twardy. Przykłady: Melvins, Nirvana, Mudhoney, Soundgarden, Alice in Chains, Pearl Jam, Creed.
Nowa fala – zapomniana przez wszystkich, znana tylko przez twojego starego. Nic dziwnego skoro ten nurt reprezentowała Republika.
Rock gotycki – zamulanie. Grali go The Cure. Taka wczesna wersja emo.
Triangle Rock – rock grany na trójkątach elektrycznych. The Triangle Trio jest jak na razie jedynym przedstawicielem tego gatunku.
Symfoniczny Rock – rock grany na nietypowych instrumentach takich jak skrzypce albo nie wiadomo co. Najlepiej grał go zespół Electric Light Orchestra.
Post-rock – zazwyczaj instrumental, przeciętny czas trwania piosenki to 30 minut. W zespole może być od 3 do 15 członków. Gatunek znany ze zbyt długich nazw zespołów, np. Godspeed You! Black Emperor lub Explosions in the Sky. Zazwyczaj ich muzyka jest super smutna, a na pytanie dlaczego, zazwyczaj odpowiadają, że jest zbyt głęboka żebyś ją zrozumiał."


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz