niedziela, 20 października 2019

Trzyosobowe zespoły muzyczne (część 3)


Ilość nie zawsze przekłada się na jakość o czym mogą świadczyć trzyosobowe zespoły muzyczne, które mimo tak skromnego ilościowo składu odniosły sukces.

The Police  to powstały w Londynie w 1977 roku zespół, którego członkami byli wokalista i basista Sting, gitarzysta Andy Summers i perkusista Stewart Copeland. Międzynarodową popularność grupa zdobyła pod koniec lat 70-tych i na początku lat 80-tych i jest powszechnie uznawana za jedną z pierwszych grup promujących gatunek określany jako new-wave łączący muzykę rockową z punkiem, jazzem i reggae. Grupa wydała  pięć albumów studyjnych, ostatni z nich zatytułowany „Synchronicity”, ukazał się w 1983 roku, dotarł do pierwszego miejsca list w Wielkiej Brytanii i Stanach Zjednoczonych sprzedając się tam w ponad ośmiomilionowym nakładzie. Zespół rozpadł się w połowie lat 80., jednak reaktywował się w 2007 roku ogłaszając światową trasę koncertową trwającą do września 2008 roku.

Green Day to amerykański punk rockowy zespół powstały w 1986 roku. Przez większość kariery grupa trzyosobowa, w której skład wchodzą wokalista i gitarzysta Billie Joe Armstrong, basista Mike Dirnt i perkusista Tre Cool. W latach 2012-2016 do trio, jako oficjalny członek dołączył gitarzysta Jason White. Grupa ma na swoim koncie dwanaście albumów studyjnych, z których dwa – „Dookie” (wydany w 1994 roku) i „American Idiot” (ukazał się w 2004 roku) odniosły największy sukces komercyjny oraz przyniosły zespołowi prestiżową nagrodę Grammy.

Muse to powstały w Teignmouth (hrabstwo Devon) w 1994 roku trzyosobowy zespół, w którego skład wchodzą wokalista, gitarzysta i klawiszowiec Matt Bellamy, basista Chris Wolstenholme i perkusista Dominic Howard. W swojej twórczości zespół łączy rock alternatywny, rock progresywny, muzykę poważną, funk i elektronikę. Ponadto grupa znana jest ze swych energetycznych występów koncertowych oraz zainteresowań frontmana Matthew Bellamy'ego teoriami globalnej konspiracji, apokalipsą oraz polityką. Zespół ma na swoim koncie siedem albumów studyjnych, a także dwie nagrody Grammy dla najlepszych albumów rockowych dla „The Resistance” i „Drones”.

Crosby, Stills and Nash to założona przez trzech muzyków Davida Crosby'ego, występującego wcześniej w grupie Byrds i Stephena Stillsa, założyciela grupy Buffalo Springfield oraz Brytyjczyka Grahama Nasha, współzałożyciela grupy The Hollies supergrupa powołana do życia w 1968 roku. Okresowo dołączał do nich kolega Stillsa z Buffalo Springfield – Kanadyjczyk Neil Young. Grupa była jednym z najpopularniejszym zespołów w USA w latach siedemdziesiątych. Zespół z przerwami funkcjonował do 2016 roku.


Zdjęcia zespołów:

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz