niedziela, 22 marca 2020

Z imieniem w tytule – przegląd utworów (część 3)


Pisanie tekstów utworów muzycznych może pełnić funkcję terapeutyczną, pomóc rozliczyć się z przeszłością lub umożliwić opowiedzenie jakiejś historii. Takie teksty mogą dotyczyć też osób, stąd w tytułach pojawiają się ich imiona.

The Rolling Stones “Angie”
“Angie” to singiel promujący album „Goats Head Soup” wydany w 1973 roku przez grupę The Rolling Stones. Jest wiele spekulacji na temat tego kim rzeczywiście była tytułowa Angie. Źródła podają, że utwór opowiada o pierwszej żone Davida Bowiego – Angeli, aktorce Angie Dickinson, córce Keitha Richardsa Dandelion Angeli. Również wypowiedzi muzyków nie pozwalają na dokładne określenia adresatki utworu, gdyż w wywiadzie udzielonym w 1993 roku Richards wyjaśnił, że tytuł piosenki zainspirowany został imieniem jego córki, jednak już w 2010 roku muzyk stwierdził, że imię bohaterki piosenki wybrane zostało zupełnie przypadkowo.  Istnieje także teoria mówiąca o tym, że piosenka opowiada o Marianne Faithfull wielkiej miłości Micka Jaggera.

Depeche Mode “Jezebel”
“Jezebel” pochodzi z wydanego w 2009 roku albumu „Sounds of the Universe” brytyjskiej grupy Depeche Mode. Śpiewana jest w całości przez gitarzystę zespołu Martina L. Gore’a. Oryginalnie Jezabel była pogańską księżniczką Tyru w czasach Starego Testamentu mającą wpływ na prześladowania proroków. Jej zła sława spowodowała, że w przeszłości w krajach chrześcijańskich, kobiety „bezwstydne” nazywane były właśnie imieniem księżniczki „Jezebel”. Jej imię wykorzystane zostało przez zespół Depeche Mode, w piosence o niemoralnej kobiecie o takim właśnie imieniu.
Wideo do piosenki pochodzi z koncertu w Barcelonie, jaki zespół dał w 2009 roku w ramach trasy Tour of the Universe.

Extreme “Suzi (wants her all day what)”
“Suzi (Wants Her all Day What)” to utwór pochodzący z wydanego w 1990 roku albumu Extreme II: Pornograffitti amerykańskiej grupy Extreme.  Jest to dwuznaczny utwór opowiadający o dziewczynie imieniem Suzi.

Michael Jackson “Billie Jean”
“Billie Jean” to wielokrotnie coverowany przez różnych wykonawców utwór oryginalnie wypromowany przez Michaela Jacksona jako singiel z albumu „Thriller” z 1982 roku. Utwór opowiada o dziewczynie, którą, jak wspominał Quincy Jones – producent muzyczny, pewnego dnia Jackson zobaczył nad basenem w jego posiadłości, kobieta oskarżyła muzyka o bycie ojcem jednego z jej bliźniąt. Cała historia stała się później inspiracją do napisania utworu o takim właśnie tytule.

Foo Fighters “Dear Rosemary”
“Dear Rosemary” to utwór stworzony przez Foo Fighters, będący elementem albumu „Wasting Light” wydanego w 2011 roku. Utwór powstał przy wokalnym i instrumentalnym wsparciu Boba Moulda członka zespołów Hüsker Dü i Sugar, którego wielkim fanem jest lider Foo Fighters Dave Grohl.
Wideo do utworu zarejestrowane zostało podczas występu zespołu w programie Live on Letterman.

The Beatles “Eleanor Rigby”
“Eleanor Rigby” to wydany w 1966 roku na albumie „Revolver” utwór stworzony przez grupę The Beatles.
Tytułowa Eleanor Rigby zmarła w 1939 roku i została pochowana na cmentarzu kościoła parafialnego pod wezwaniem św. Piotra w Woolton, kilka metrów dalej znajduje się nagrobek z nazwiskiem McKenzie. Nazwiska te prawdopodobnie stały się inspiracją dla spędzających nieopodal letnie dni Johna Lennona i Paula McCartneya do napisania tej smutnej piosenki, której bohaterami są Eleanor Rigby i Ojciec McKenzie.


Grafika:  https://www.pinterest.com.au/pin/56295064065674964/?amp_client_id=CLIENT_ID(_)&mweb_unauth_id={{default.session}}&from_amp_pin_page=true

2 komentarze:

  1. Tak się składa, że ponad pół wieku temu, dokładnie 13 kwietnia 1967 r. Rolling Stonesi zagrali dwa koncerty w Sali Kongresowej, jedyne wówczas w krajach bloku sowieckiego - https://www.okiemobiektywu.pl/2018/04/rolling-stones-w-warszawie-1967.html #RoolingStones

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niesamowitym przeżyciem musiało być uczestniczenie w tym wydarzeniu. Takie rzeczy można wspominać...

      Usuń